Kudüs Turu

Kudüs Turu

(3 Gece, 4 Gün)

1.Gün / İstanbul – Telaviv – Yafa – Kudüs

Gezimizin ilk günü kalkıştan 3 saat önce Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma. Bilet bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından İsrail’e hareket. Yaklaşık 2 saatlik uçuşun ardından Kudüs’e varış. Gümrük ve pasaport işlemlerinin ardından Özel aracımızla Kudüs Şehir Gezimize başlıyoruz. Telaviv’e yakın durumda olan dünyanın ilk limanlarından birine sahip tarihi Yafa kentinde panoramik şehir turu gerçekleştiriyoruz. Akdenize açılan ve hala kalıntıları bulunan Yafa Limanı, Osmanlı Karakolu, Al-Bahr Camii, 2.Abdulhamit Saat kulesi, Mahmudiye Camii/Külliyyesi ve uzun zaman yönetim binası olmuş olan Eski Saray’ın görülmesi. Otele transfer, akşam yemeği ve konaklama.
St. George Hotel 4* – Grand Park Hotel 4* vb.

2.Gün / Eriha – Ölü Deniz – El-Halil

Otelde alınan kahvaltı sonrası Filistin Devletine ait olan Eriha şehrine giderken yol üzerinde Tarihin en değerli şahsiyeti, İsrailoğullarını ilk kurumsallaştıran peygamber Musa a.s’ın ziyaret edilmesi. Neb-i Musa Makamı ziyareti sonrası dünyanın doğal yolla oluşmuş, deniz seviyesinden 400 metre aşağıda bulunan Ölü Deniz’in görülmesi. Görmeden anlaşılması güç gizemler dolu Şeria Irmak’ının döküldüğü göl ve Ürdün Vadisi’nin görülmesi. Tüm tevhit dinlerinin kökeni olan El-Halil şehrine hareket. Davut (a.s) ile başlayan süreçte, Peygamber İbrahim, İshak, Yakup, Yusuf (a.s)’ın yaşadıkları ve vefat ettikleri aynı zamanda eşleri ile beraber defin edildikleri kabirlerin ziyaret edilmesi. Her köşesinde yüzlerce hikaye saklı olan bu tarihi Kenan topraklarının gezilmesi. Tüm dinler açısından kutsal olan bu şehre birçok eser kazandıran Sultan Selahattin’in Halep’ten getirttiği ve Kudüs fethinin simgelerinden biri haline gelen Selahattin Eyyübi Mihrabı’nın görülmesi. Ardından otele transfer ve konaklama.
St. George Hotel 4* – Grand Park Hotel 4* vb.

3.Gün / Kudüs – Zeytindağı – Mescid-İ Aksa 

Otelde alınan sabah kahvaltısı sonrası makamı Resulullah’ın hicreti ile Medine’de İslam ile şereflenen İranlı sahabe Hz. Selman-ı Farisi (r.a.) kabrinin ziyaret edilmesi. Buradan yürüyerek yolumuz üzerinde bir dönem mescit olarak kullanılan şimdilerde açık ziyaret mahalli yapılan Yükseliş Şapeli ve yanında bulunan Saudiyye Mescidini ziyaret edilmesi. Ziyaretlerimiz sonrası Zeytindağı’na doğru hareket. Zeytindağı’ndan pnoramik bir seyirle üç vadi, üç tepe üzerine dağılmış Kudüs şehrinin görülmesi. Ardından Kudüs’e Bâbu’l-Esed denen kapıdan girerek Çile Yolu’nu (Via dolorosa) da geçerek Mescid-i Aksa arazisine girilmesi. Tüm estetik güzelliği ile bizi karşılayan Kubbet-üs Sahra yı görüp, içerisinde ki Hz Muhammed (s.a.v)’in Miraca yükseldiği Kutsal Kaya’nın altında bulunan Ruhlar mağarasının ziyaret edilmesi. Kıble Mescidi veya meşhur ifadesiyle Mescid-i Aksa’nın ziyaret edilmesi. Hemen altına inerek ikinci mabet döneminden kalan sütunlar ile dolu Kadim Mescit, çeşitli amaçlarla kullanılmış, şimdilerde mescit olan Mervan Mescidi ve Burak Mescidi gibi birçok tarihi ve dini noktaların gezilmesi. Mescid-i Aksa gezimiz sonrası Yahudilerin birinci mabet döneminden kaldığına inandıkları, bugün dini amaçlarla önünde toplanarak dua ettikleri Ağlama Duvarı’nın (western Wall) görülmesi. Gizem dolu Yahudilik dinin en açıkta bulundukları bir alan olarak değer kazanmış Ağlama Duvarı’nın görülmesi sonrası Kıyame Kilisesi ziyareti. İsa. (a.s)’ın çarmıha gerildiği Golgotha tepesinde bulunan Hristiyanlık dünyasının en kutsalı kabul edilen Kıyame Kilisesi’nin (Church of the Holy Sepulchre) görülmesi. Surların dışında, Davut Kapısı civarında bulunan Zion Tepesi ve Hz. Davut Kabri’nin ziyaret edilmesi. Aynı zamanda burada yer alan Son Akşam Yemeği salonunun görülmesi. Ardından otele transfer, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
St. George Hotel 4* – Grand Park Hotel 4* vb.

4. Gün / Kudüs – Telaviv – İstanbul

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Otelde aldığımız kahvaltı sonrası Babu-l Esed’e (Aslanlı Kapı) hareket. Yakınında bulunan Bab-ür Rahme Kabristanı içerisindeki sahabeler den Ubâde bin Samit r.a ve Şeddad bin Evs r.a’ın kabirlerinin ziyaret edilmesi. Ziyaret sonrasında Mescid-i Aksa’da ibadet ve şehrin çarşılarında alışveriş için serbest zaman. Serbest zaman sonrası Telaviv Havalimanına hareket. İşlemler sonrası İstanbul’a varış. Keyifli turumuzun sonu.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

►İstanbul – Tel Aviv / Tel Aviv İstanbul gidiş dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
►Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
►Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri
►4* otellerde 2 Gece Konaklama
►Sabah kahvaltıları (3 Adet)
►Akşam yemekleri (Yemeklerde alınacak içecekler fiyata dahil değildir) (2 Adet)
►Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs ve profesyonel şoförlük hizmeti
►Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
►Vize ve Teminat Ücreti    

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir